Co je potřeba pro prodej zmrzliny? Dočtete se v tomto článku!

S blížícím se chladným počasím prodejci zmrzliny pomalu zavírají stánky, cukrárny nahrazují chladivé pochoutky čokoládovými indiánky a i samotní dodavatelé se připravují na zimní spánek. Jste si pořád jisti, že se chcete zabývat prodejem zmrzliny? Pokud je odpověď ano, tak se připravte na obrovskou sadu věcí, kterou se musíte vybavit, pokud se do toho chcete opravdu vrhnout!

Živnostenské oprávnění

Stejně jako se vším jiným, nemůžete jen tak začít podnikat bez ničeho. Stát bude chtít svůj podíl z vašich zisků a stejně tak musíte platit i zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Živnosti, které potřebujete jsou buďto hostinská nebo cukrářská. Bohužel ani jedna z těchto živností není volná. Obdobně jako u jiných řemeslných živností je třeba mít buďto:
  1. Doklad o vzdělání v oboru – buďto dokončený studijní obor nebo rekvalifikační kurz
  2. Doklad o vzdělání v příbuzném oboru – tedy buď kuchař, čišník nebo hotelnictví
  3. Praxe v délce 6 let – platí pro plný pracovní úvazek u společnosti, která sama takovýmto živnostenským listem disponuje.
Nebo si můžete sehnat odpovědného nástupce.

Oznámení o zahájení činnosti provozovny na podatelně příslušné Krajské hygienické stanice

Uff, úřady jsou vždycky otrava, ale technicky je tento bod ten nejjednodušší.

Zdravotní (potravinářský) průkaz

Jasně, zmrzlina je potravina, takže bez potravinářského průkazu s ní těžko můžete operovat. Stojí pár stovek a vystaví vám jej váš lékař. Jo a taky byste měli mít znalosti o ochraně veřejného zdraví, nebo vám případná kontrola z hygieny může zakázat činnost.

Požadavky na hygienu stavby / stánku

Je potřeba mít šílené množství věcí, abyste obstáli při případné kontrole z hygieny, takže si je pořádně nastudujte a do podnikání se nepouštějte, než je budete mít všechny zmáklé. U stánku vám stačí pitná voda, odpady, šatní skříňka pro zaměstance, úklidové prostředky a WC pro zaměstnance do 120 metrů.

Vybavení pro prodej zmrzliny
A posledním bodem je samotné vybavení určené pro prodej zmrzliny. To může plně zajistit dodavatel. Jedním z nejlepších dodavatelů zmrzliny a cukrářských potřeb je společnost Adria Gold, takže bych určitě začal tam, jelikož jejich výrobky milují všichni.

Plánujete prodej firmy? Vytěžte z toho co nejvíce.

Majitelé firem si s postupem životního cyklu své společnosti čím dál více kladou jednu otázku, která je pro ně spíše příjemná. Kdy, komu a za kolik mám prodat svou firmu, a mám ji vůbec prodat? Samozřejmostí je, že položit si otázku je mnohem jednodušší, než na ni najít odpověď, ale v tomto článku bychom Vás rádi navedli na informace a zdroje, které Vám při hledání odpovědí na všechny Vaše otázky ohledně prodeje firmy výrazně pomohou.

Kdy mám prodat firmu?


K rozhodnutí prodeje firmy člověk nedospěje jen tak, přeci jen málokdo by se chtěl jen tak zbavit něčeho, co budoval dlouhé roky. Pro majitele firma nese část jeho duše a je i pevně spojena s jeho reputací. Ideálně by, až přijde čas, předal firmu svým potomkům, ale opravdu o firmu stojí? Uměli by si poradit ve stejných situacích jako Vy? Ohledně mezigenerační obměny je těžké poradit, nicméně možná toto není cesta, kterou byste se chtěli vydat. Firmu můžete chtít prodat z mnoha důvodů, ať už to je pokročilý věk, chuť objevovat nové koníčky a užívat si volného času, zdravotní potíže, velké množství stresu z řízení firmy nebo obecná únava po letech. Společnost se také už nemusí rozvíjet tak, jaká byla prvotní představa a potřebovali byste do ní dát nový impuls. Dále můžete chtít prodat jen podíl ve firmě, jelikož nemáte dobré vztahy s jinými společníky. Důvodů může být několik a ve chvíli, kdy to na Vás přijde, tak si přestanete klást otázku Kdy a začnete přemýšlet nad tím...

Komu prodat svoji firmu?


Firmu nemusíte nutně prodávat, pokud máte dost možností. Často se stává, že se předá část firmy, s plánem na restrukturalizaci podniku, manažerům (manažerský odkup firem), kde si majitel nechává většinový podíl. Manažeři jsou tak více motivovaní a budou vám trhat ruce, aby se mohli na řízení více podílet. Vy technicky jen shrábnete část nerozděleného hospodářského zisku a jednou za čas se ukážete na valné hromadě.
Další možností, nastíněnou v předchozím odstavci, je předání firmy potomkům skrze mezigenerační obměnu. To bývá obtížnější, protože musíte doopravdy věřit, že Váš nástupce odvede výbornou práci, ale hlavně Váš nástupce musí o takovou roli projevit zájem.

Poslední možností je prodat firmu do neznámých rukou. I tak to ale nemusí být až tak úplně neznámý člověk. Existují společnosti, které se specializují na prodej zavedených firem, u kterých můžete nastínit podmínky odkupu firmy. Ti znamená, že si společně po auditu můžete vytyčit cenu, za kterou firmu prodáte a také komu ji prodáte. Pokud vám člověk nebude úplně sedět, rozhodně se nemusíte do prodeje firmy pouštět.

Za kolik mám prodat svou firmu?


Než si odpovíme na tuto otázku, tak je třeba si nejprve vytyčit tržní cenu Vaší firmy, která je jeden z prvních bodů při postupu prodeje firem. Do této ceny se samozřejmě nepočítá jen kapitálová a majetková struktura, ale také například počet zaměstnanců. Jednoduše cokoliv, co jste zvládli vybudovat a co může zajistit světlou budoucnost firmy, se častokrát promítne na tržní ceně Vaší firmy. Společnost, u které jste si audit nechávali vypracovat, Vám tuto cenu řekne a poté, pokud s ní budete dále při prodeji firmy spolupracovat, osloví vybrané zájemce a zahájí společné kroky k oboustranně výhodnému prodeji Vaší firmy.

Jak zdravě spát a co pomáhá?

matrace zdravé spaní
Zdravým spánkem tělu pomáháte odpočívat po náročném dni a můžete tak být připraveni na další den. V posteli průměrný člověk stráví dvě pětiny svého života, není proto radno se zdravému spánku vyhýbat nebo dokonce spát v polohách či na místech, které tělu neprospívají.
 
Tělo si většinou samo řekne, kdy se mu jaký aspekt spaní nelíbí a vy tak v takovém případě můžete reagovat a napravit jej. Abyste se vyspali dobře a ráno se probouzeli odpočatí, měli byste znát těchto pár principů:

Správná pozice těla při spánku


Pokud si lámete tělo na šestkrát, abyste našli správnou pozici, „na kterou už jste zvyklí“, tak s tím přestaňtě. Nejzdravější forma spánku je ta, kdy ležíte na boku kolmo k posteli. Spaní na zádech může způsobovat chrápání a neodpočatost a naopak spaní na břiše může způsobit bolest spodní části zad. Nezapomínejte ale, že je pro tělo lepší, pokud pozici na boku střídáte s levou a pravou. Nemůže se tak stát, že se vám zkřiví páteř.

Správná životospráva před spánkem


Přejídat se po šesté hodině a ani pít vodu se vám u spánku nevyplatí. Tělo tak pořád pracuje a není plně připraveno přejít do spánkového stavu. Minimálně hodinu před spaním byste rozhodně neměli používat žádná obrazovková zařízení, měli byste denně strávit alespoň 30 minut na slunci, aby si tělo nastavilo „vlastní časové rozhraní“ a také se vyplatí před spaním zavést nějaký zvyk. Například pokud si každý den před spaním dáte sprchu a vyčistíte zuby, tělo se už ze zákona Pavlovovi reflexe bude připravovat na to, že přichází čas spánku.

Správná volba matrace


Matrace jsou stejně tak důležité, jako všechny body výše. Přeci jen je to podklad pro vaše tělo. A stejně tak jako je rozdíl mezi tím spát na zemi a na matraci, tak je rozdíl i mezi matracemi samotnými. V žádném případě nedoporučuji vybírat podle ceny. Přeci jen je matrace dlouhodobá investice a je něčím, co používáte hodiny a hodiny každý den. Matrace pro zdravé spaní najdete na internetové stránce zdravespanims.cz.

Víno pro maminku, novomanžele, diabetiky, učitelku, kamarádky i babičku

S jakýmkoliv dárkem si lidé neradi lámou hlavu a proto většinou sáhnou po klasice ála „květiny, víno, bonboniéra“. My v naší redakci neříkáme, že to je špatně, ale přeci jenom jsou to takové „dárky na jistotu pro ženy“. My se vám v tomto článku pokusíme poradit, jak oživit obdarování vínem něčím nevšedním, ale ještě předtím vám zvládneme poradit, jaké víno byste měli vybrat.

Jaké víno vybrat?


Jak se říká, sto jazyků, sto chutí, a s vínem to platí také. Bez předešlé znalosti nápojové preference daného člověka, je těžko určit, zda mu sedí více víno červené nebo bílé, zda jej má daná osoba raději v suché či sladší verzi. Proto, pokud si nejste úplně jistí, který druh vína pije, je nejlepší obdarovat bílým suchým vínem, které je obecně preferované. Ovšem pokud se bojíte jakéhokoliv faux paus, které byste mohli způsobit i tímto rozhodnutím, tak vám doporučuji rovnou koupit degustační balíček vín, které budou obsahovat více druhů. Takovým balíčkem by jistě spousta žen byla potěšena.

Jak být kreativní v darování vín?


Kreativitě se meze nekladou a pokud máte degustační bedýnku, tak už jste toho jistě udělali dost. Pokud se chystáte nakráčet jen s jednou lahví vína, tedy víte přesně, jaké vína obdarovaná osoba pije, tak máte 90 % boje za sebou. Pokud si nejste jisti, zda svým výběrem uspějete, nezoufejte. Víno můžete ozdobit svou vlastní etiketou se jménem obdarovaného a takové pěkné víno je pak přeci škoda pít.

Koučink a mentroing manažerů v krizích

Víme o tom všichni, ale málokdo o tom mluví. Manažeři nejsou vždy ti nejschopnější lidé a málokdy se stává, že se zrovna v krizových obdobích firmy ukáže, jak všechno zvládají a zachovávají chladnou hlavu. Obecně by se dalo říci, že netrénovaný manažer funguje jen jako hromosvod vzteku zaměstnanců pro ředitele. Jak tedy funguje manažerský makeover?

Interim management je cestou k lepším zítřkům?


Interim management se konečně po letech začíná rozmáhat i v České republice a je populárnějším každým kvartálem. Hlavně pro rostoucí společnosti, které by se chtěly posouvat dál, ale nemohou se prokopat řadou překážek, je interim management cestou, která výrazně pomůže.

Řádné promyšlení strategie je někdy důležité provést nezávislýma očima, nejlépe očima, které už viděly ledacos. Proto si pro interim management hledejte jen lidi, kteří mají spoustu zkušeností s vaší firmou a obecně i s businessovou situací, ve které se Vaše firma v současnosti nachází.

Co je interim management?


Jak o sobě píše Ivana Olivová, která provádí konzultace, interim management, koučink a mentoring:

„Jsem překladatel z jazyka byznysu do jazyka lidí“.


A tato poučka je geniální, protože si teď všichni dokážeme s jistotou vybavit, jaká je nejspíš úloha interim managera. Co se týče koučinku a mentoringu, netuším, jestli je pro firmu natolik výhodný, aby jej upřednostňovala před interim managementem nebo konzultací, která jí, co se týče zisku a obecného procesního řízení, může přinést zdaleka více.

Líbí se Vám web a chtěli byste na něj publikovat?

Pro zveřejnění Vašeho článku nám napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.